Technik mechanik – monter maszyn i urządzeń

Mechanik-monter maszyn i urządzeń wykonuje przeglądy, konserwacje i naprawy różnego rodzaju maszyn i urządzeń z wykorzystaniem uniwersalnych narzędzi i przyrządów ślusarskich, monterskich oraz specjalistycznych, z zachowaniem wymogów eksploatacyjnych i dyscypliny technologicznej. Sprawdza stan techniczny maszyn i urządzeń metodami diagnostycznymi, kontroluje, reguluje, przeprowadza próby po naprawach oraz w razie potrzeby instaluje i uruchamia obiekty techniczne na stanowisku pracy. Zajmuje się konserwacją, naprawą i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• dokonywania montażu maszyn i urządzeń;
  • obsługiwania i konserwowania maszyn i urządzeń;
  • instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń po potwierdzeniu kwalifikacji może uzyskać dyplom:
  • MG.17. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń.
  • MG.44.Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń.
ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ
Po technikum można kontynuować naukę na kierunkach:
  • mechanika i budowa maszyn
  • automatyka i robotyka
  • elektrotechnika
  • mechatronika
  • energetyka
  • inżynieria materiałowa
  • inżynieria mechaniczno-medyczna
MOŻLIWOŚCI PRACY
  • w zakładach obróbki skrawaniem
  • w firmach remontowo – naprawczych