Popołudnie z rówieśnikami z Niemiec

Dnia 6 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły spędzili popołudnie z rówieśnikami z Niemiec, którzy przyjechali do nas z gimnazjum CJD Christophorusschule w Droyßig. Niemiecka młodzież odwiedziła Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz piękny Kraków, a jednym z punktów ich wizyty w Oświęcimiu było spotkanie z naszymi uczniami. Goście poznali naszą szkołę, oratorium, zobaczyli Sanktuarium oraz kaplicę św. Jacka.

Choć młodzi ludzie spędzili ze sobą stosunkowo niewiele czasu, można zauważyć, że były to bardzo miłe i interesujące chwile na samym początku roku szkolnego. Przeczytajcie sami:

„Spotkanie pozwoliło mi poznać lepiej kulturę, zwyczaje i tradycje niemieckie. Ponadto umożliwiło rozmowę z rówieśnikami i nawiązanie przyjaźni pomimo bariery językowej, którą udało się pokonać przy pomocy ciekawych gier i zabaw. Dowiedziałam się też, jak wygląda szkolnictwo w Niemczech. Spotkanie zachęciło mnie do poszerzenia swojej wiedzy na temat tego kraju i języka niemieckiego”.

„Dzięki spotkaniu mogliśmy poznać uczniów i rówieśników z Niemiec, w czasie tańców integracyjnych mieliśmy okazję wspólnie się bawić, a w czasie rozmów w grupach mieliśmy okazję poznać kilka słów po niemiecku oraz dowiedzieć się więcej o tradycjach, świętach i potrawach naszych gości. Spotkanie dało nam możliwość bliższego zapoznania się z osobami zza granicy i na pewno było to wartościowe wydarzenie”.

„Spotkanie z młodzieżą z Niemiec pozwoliło mi zobaczyć, jak wygląda szkolnictwo poza Polską. Miałam możliwość obcowania z innym językiem i stworzenia nowych relacji. Dowiedziałam się wiele na temat ich kultury, co zachęciło mnie do odwiedzenia tego kraju”.

„Myślę, że takie spotkania są wartościowe zarówno dla nas jak i dla naszych gości. Było to niesamowicie interesujące przeżycie. Mieliśmy okazję poznać ciekawe osoby i nie tylko podszkolić swoje umiejętności z języka obcego, ale także dowiedzieć się różnych intrygujących rzeczy o uczniach z innego kraju”.

Autorka tekstu: Marta Chrapczyńska
Zdjęcia: Marta Chrapczyńska