Technik pojazdów samochodowych – mechanik.

Technik pojazdów samochodowych − kierunek związany z diagnostyką, naprawą i obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych, które są wyposażone w elektronikę i nowoczesne technologie.

Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. Zapotrzebowanie na techników pojazdów samochodowych jest coraz większe.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,
  • oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw,
  • wykonywania napraw pojazdów samochodowych,
  • kontrolowania jakości wykonanych napraw,
  • prowadzenia usług motoryzacyjnych,
  • sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych,
  • kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

KWALIFIKACJE UZYSKIWANE W WYNIKU KSZTAŁCENIA

• Kwalifikacja 1: MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych.
  • Kwalifikacja 2: MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych. to jest po podstawówce

ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ

• stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych;
  • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
  • salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi;
  • przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
  • przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji;
  • firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych
  • przedsiębiorstwach zajmujących się naprawą, obsługą, sprzedażą dowolnych urządzeń mechanicznych;

Pozostałe klasy pierwsze technikum: