Konkurs "Mistrz Ortografii"
Konkurs "Mistrz Ortografii" PDF Drukuj
Wpisany przez Katarzyna Stężowska

Szkoda, że to już po raz ostatni przeprowadzono cieszący się dużą popularnością konkurs „Mistrz Ortografii”.  Od dwudziestu lat konkurs organizowało Oświęcimskie Centrum Kultury, przyciągając rzesze uczniów z powiatu oświęcimskiego, którzy chcieli sprawdzić poziom swoich ortograficznych umiejętności. Polska pisownia nie jest, jak wiadomo, rzeczą łatwą i niejednemu dały się we znaki szkolne dyktanda, pełne ortograficznych pułapek i wyjątków. Niemniej jednak do konkursu w OCK rokrocznie przystępowały setki uczniów z gimnazjów i szkół średnich, spośród których wyłaniano ścisłą grupę finalistów. Ci z kolei walczyli o tytuł „Mistrza Ortografii”.

W tym roku 22 uczniów naszego gimnazjum oraz 17 uczniów liceum i technikum wzięło udział w eliminacjach, które odbyły się 18 marca. W odczuciu uczestników tekst dyktanda dotyczący twórczości Henryka Sienkiewicza nie był trudny, mimo to tylko pięciu naszych uczniów dostało się do finału: Filip Bliżniak z pierwszej klasy gimnazjum oraz licealistki: Dominika Grześko, Anna Rutka, Jagoda Siuta i Daria Sosna.

Drugi etap konkursu połączony z wręczeniem nagród laureatom miał miejsce 17 kwietnia. 20 naprawdę „dobrych z ortografii” uczniów rywalizowało o tytuł „Mistrza Ortografii 2013” oraz o nagrodę główną – rower. Zwyciężczynią i nową właścicielką roweru została uczennica z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kętach. Cóż... byliśmy bardzo blisko. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na wyróżnienie i uznanie, gdyż łączy ich wrażliwość na piękno mowy ojczystej, która powinna być naszą dumą. O przestrzeganie poprawności językowej w e-mailach i SMS-ach zaapelowała dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury pani Apolonia Maj, dziękując wszystkim za udział w konkursie.