FCA POLAND FIAT

FCA POLAND FIAT- wizyta zawodoznawcza w fabryce w Tychach

W dniach 12 i 15.12.2017r. dwie grupy uczniów kształcących się na kierunku technika pojazdów samochodowych- udało się na wizytę zawodoznawczą do fabryki FIAT  w Tychach (FAC POLAND Fiat). Fabryka znajduje się w czołówce europejskich zakładów Fiat Chrysler Automobiles (FAC) pod względem ilości wyprodukowanych samochodów. Uczniowie rozpoczęli wizytę od wstępnego szkolenia z zakresu BHP- poinformowani zostali o konieczności noszenia odzieży wierzchniej (kamizelki odblaskowej), zachowania zgodnego z regulaminem zakładu, odpowiedniej reakcji w przypadku zaobserwowania niebezpiecznych zjawisk np. pożaru. Poznali ogólną działalność firmy i jej produkty (struktura organizacyjna, plany i perspektywy rozwoju). Grupa, pod opieką przewodnika udała się na halę produkcyjną. Uczniowie mogli obserwować w pełni zautomatyzowaną produkcję      z wykorzystaniem prac oraz oprzyrządowania do formowania blach – przewodnik dodatkowo omawiał rozwiązania technologiczne w fabryce. Mieliśmy okazję zapoznać się najnowszymi technologiami produkcyjnymi i zależności między poszczególnymi stanowiskami pracy w procesie produkcji. Uczestnicy wizyty zawodoznawczej udali się również do tej części zakładu, w której odbywa się montaż poszczególnych elementów tworzonego samochodu. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że zgrzewanie karoserii  w fabryce Fiata wykonywane jest przez roboty przemysłowe- całość zgrzewania finalnego karoserii … ku zdziwieniu wszystkich … trwa zaledwie kilka sekund. Przewodnik podkreślał jeden istotnych element w całym procesie produkcji- każdy pracownik w linii montażowej ma przydzieloną określoną rolę, odpowiednią dla danego stanowiska. Dzięki temu pracownik może  w pełni skupić się na swoim zadaniu. Uczniowie poznali również technikę lakierowania samochodów- co pozwoliło im w praktyce zobaczyć, jak istotne jest pokrycie samochodu warstwą lakieru. Podsumowując wizytę, można śmiało stwierdzić, iż jest ona warta poplecenia każdemu młodemu człowiekowi, który podjął naukę w branży samochodowej i planuje rozpocząć pracę jako mechanik pojazdów samochodowych.

Opiekunowie grup: Szymon Matyja, Wiesław Głąb, Bogusław Piwowarczyk i Magdalena Dudek